Abdi İbrahim'in Altın Havan Gururu - 2 Kasım 2011

Türk ilaç sektörünün lideri Abdi İbrahim, Eczacı Dergisi tarafından bu yıl ikinci kez düzenlenen 'Altın Havan-2011 Yılı İlaç ve Eczacılık Sektörü Başarı Ödülleri'nde, Türkiye'nin akredite olmuş ilk ilaç Ar-Ge Merkezi ile 'Sanayi Ar-Ge Ödülü'ne değer görüldü.

Türk ilaç sektörünün köklü ve öncü kuruluşu Abdi İbrahim, Eczacı Dergisi tarafından Türk İlaç Sektörü'ndeki başarıların belgelenmesi ve eczacılık mesleğinin geliştirilmesi amacıyla düzenlenen Altın Havan İlaç ve Eczacılık Sektörü Başarı Ödülleri organizasyonunda, 'Sanayi Ar-Ge Ödülü'nü kazanmanın mutluluğunu yaşadı.

Abdi İbrahim'in ödüle layık görülmesinde; değer katılmış eşdeğer ürünlerin üretimi, yüksek tansiyon tedavisinde kullanılmak üzere regüle Pazarlar için geliştirilen eşdeğer antihipertansif ilaçlar, başarılı ve verimli bir şekilde yürütülen Ar-Ge süreçleri, oluşturulan inovasyon iklimi ve yenilikçi fikirlerin konsept aşamasından ürüne dönüşmesine kadar farklı açılardan değerlendirilmesi gibi kriterler etkili oldu.

İstanbul Milletvekili ve Türk Eczacılar Birliği Eski Genel Başkanı Mehmet Domaç'ın başkanlığını üstlendiği ve sektörün önde gelen isimlerinin yer aldığı jüri tarafından ödüle değer görülen Abdi İbrahim, ödülünü, 1 Kasım 2011 Salı günü İstanbul Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Dekanlık Binası Keçecizade Fuat Paşa Konağı'nda gerçekleştirilen törenle aldı.

Görkemli törenin ardından düşüncelerini dile getiren Abdi İbrahim Başkanı Nezih Barut "Abdi İbrahim olarak şirket politikamızın odak noktasında yürütmekte olduğumuz yenilikçi projeler ile hem firmamıza, hem de ülkemize önemli teknolojik, bilimsel ve ekonomik katma değer yaratma hedefimizi bulunuyor. Bu doğrultuda, bu yıl ikinci kez düzenlenen "Altın Havan Eczacılık Ödülleri" Sanayi Ar-Ge Ödülü'ne, merkezimizdeki süreçlerimiz ve çalışmalarımızın layık görülmesinden dolayı son derece gurur duyuyoruz. Bu ödülü kazanmamızda her yıl ciromuzun % 5' ini ayırdığımız Ar-Ge faaliyetlerimizin en önemli unsur olduğunun bilincindeyiz. Abdi İbrahim olarak inovasyon odaklı çalışmalarımıza hız kesmeden devam edeceğiz" dedi.

Abdi İbrahim Ar-Ge Merkezi ile fark yaratıyor

Kendi sektöründe, ileri ülkelerle kıyaslanabilecek bir teknolojik düzeye sahip olan Abdi İbrahim, 2008 yılında 40 milyon dolarlık yatırımla kurduğu Ar-Ge Merkezi'yle de sektörde fark yarattı. Türkiye'nin ilk akredite ilaç Ar-Ge Merkezi'nde 100'ü aşkın kalifiye eleman görev yapıyor. Son teknolojiyi takip eden cihazlarla yürütülen çalışmalarda, Dünya Sağlık Örgütü'nün belirlediği Uluslararası İyi Üretim Uygulamaları (Good Manufacturing Practice - GMP) ve İyi Laboratuar Uygulamaları (Good Laboratory Practice - GLP) kuralları uygulanıyor.

2 Kasım 2011 - www.haberler.com